
Friday, May 28, 2010
Aedsalvei ülistuseks

Thursday, May 20, 2010
Rabarberimuffinid




Tuesday, May 4, 2010
Matcha keeks



Saturday, May 1, 2010
Toorjuustukook nr. 93



Wednesday, April 21, 2010
Lemmik brokkolisupp


Saturday, April 17, 2010
Kikerherne hautis





Friday, April 9, 2010
Kalkuni gyoza
Lihavõtted olid see aasta väga söögi-rohked. Päev pärast lihafondüüd, millest ei olnud kerge taastuda, oli sõpradega õhutsöök jaapani köögiga. Keegi meist ei ole sel alal spetsialist, pigem teadmisega, et "jaapani toit = sushi". See tähendas reisi aasia supermarketisse, et osta kõik need vedelikud, mille nime oled kuulnud, aga maitsest pole aimugi. Nüüdseks on need vedelikud mul koduriiulitel ka, sest mul on plaan väga palju jaapani retsepte katsetada. VÄGA palju. Nii maitsekas toit, kuid samas tervislik – vähe rasva, praadimist, töötlemist ja samas kasulikke osapooli. Muidugi finants ei luba hetkel kõiki neid toore kala retsepte teha, aga alustame siis "pelmeenidest".
P.S. Need on TÕELISELT head, kui on vähegi uudishimu ja viitsimist - peab tegema!
Gyozad on siis justkui idamaade pelmeenid. Mul puuduvad suuremad teadmised, et nende erinevustest rääkida, aga gyozade taigna osa on silmaga näha, et õhem ja kergem. Ma olen saanud pelmeene kas keedetult või praetult, kuid gyozad ehk 'pot-stickers' on põhimõtteliselt mõlemat – korraks praetud, et oleks krõbe põhi ja siis pealmine osa on aurutatud. Mul ei olnud kannatust väga pildistamisega tegelda ja lõpp-produktist mul pilte ei ole, sest sõime kähku kõik ära, enne kui näljast minestus peale tuli.
Tegelikult, kui muu ei huvita, siis tänase postituse tähtsaim fakt – Jaapani keskmine eluiga on maailma kõige kõrgem, ligi 83 aastat. 83!!! Ma võtan endale selle vabaduse ja ajan kõik toore tuunikala ja vetikate kaela. Mitte, et oleks vaja igavesti elada, aga püha televiisor näitas, kuidas meestel silmad säravad, liigesed libedad ja juuksed kohevad. Midagi nad teevad õigesti.
Kalkuni gyozad (25 tükki)
120 g kalkuniliha
100 g kapsast
50 g sibulat
50 g rohelist sibulat
1/2 sl soja kastet
1/2 tl suhkrut
pipart
1 sl saket
1/2 sl seesamiõli
1 sl kartulijahu (kasutasin maisi-)
1 tl riivitud küüslauku
1/2 riivitud ingveri
1/2 sl oyster sauce (eesti keeles austri kaste?!)
25 tk gyoza "kilesid" (ostsin aasia poest sügavkülmast)
Kastmeks:
1 sl riisiäädikat (tavaline äädikas on hoopis teine asi, hapum = ei sobi)
1 tl sojakastet
seesamiõli
1. Hakkida liha peeneks ja lisada kõik maitseained-vedelikud.
2. Segada kokku hakitud kapsa ja sibulatega.
3. Voltida taignasse ja asetada jahuga taldrikule.
4. Kuumutada pann seesamiõliga ja asetada gyozad jahuse küljeda pannile. Praadida paar minutit. Lisada u. klaas vett, et gyozad oleks pooleldi kaetud.
6. Valmis. Serveerida kastmega. Eestlased (ehk mina) söövad näppudega, kui pulki ei talitse.
– B, Amsterdam
Sunday, April 4, 2010
Kevad
Tegin täna kevade ootuse einet. Praegu tasub nautida avokaadosid! Nagu oleks kergelt kevadet saanud tunda – nii roheline ja tervise maitsega.
Minu meelest on paremad isegi need väiksemad pruunikad viljad. Igal juhul, on vaja neid niisutada ühe laimi mahlaga. Küpsetasin ahjus ka ühe küüslaugu. Naksasin sellest kaks küünt, litsusin kahvliga sodiks ja segasin hea oliivõliga. Ja see läks kastmeks avokaadodele. Natuke seisis kaane all, täpselt niikaua kui ahjus grillis kaks tükeldatud kanafileed. Kanafilee tükkidele panin peale õli, sojakastet ja tšilli helbeid. Nii vähe ja nii palju maitset sain.See ongi minu meelest ülim, kui vähesest leiad palju

Ja no punane greip ei ole ainult oma ilusa värvi pärast seltskonnas, muud omadused on tal ka praegu tublid.
–M, Kuressaare
Pavlova
Ükskord kukkus sõber Austria Poiss imestusest pikali, et ma ei ole kunagi fondüüd söönud. Ma arvasin, et see jäi 70ndatesse kinni, aga inimesed Alpidest pidavat seda endiselt väga armastama. Igatahes, Poiss ostis fondüü atribuutika, valmistas peeneid kastmeid ja tuli meile külla. Ma olen kuulnud juustu- ja šokolaadifondüüst, aga tema tegi lihaga.
See käib nii, et laual on elava leegi peal pott puljongiga ja hunnik toorest liha (meil oli sea-, veise- ja kanaliha + vasikamaks), mis pannakse tükk haaval varda otsa ja küpsetatakse paar minutit puljongis. Vwaauu! Lisaks erinevad dipikastmed on äärmiselt olulised näitamaks su taset fondüümaailmas. Ma ei ole ausalt varem saanud nii pehmet liha, uskumatu. Kahju, et mul eriti häid pilte ei ole, liiga suur ärevus oli söömisega. Igatahes üks võimas seltskondlik toit ja ma asun fondüü komplekti jahile, jea.
Aa ja muuseas, ma tegin magustoiduks šokolaadi Pavlova vaarikatega ja see tuli ka super välja, sest me sõime kolmekesi ära terve selle koguse. Mis tegelikult peaks olema piinlik. Aga mul ei ole, haha. Kogu see pingutus oli Jeesuse auks.
Pavlova on välimuselt kõige dekadentlikum absurdselt baroklik hõrgutis, mida ma olen kunagi teinud. Marie Antoinette ja Wolfgang Amadeus oleksid mu üle uhked.
Ma ei ole varem beseed küpsetanud ega isegi vahukoorega eriti tegelenud, aga kõik kukkus hästi välja, nii et ei ole üldse väga hirmuäratav. Eriti hea, kui tead, kui kuum su ahi on, minu oma on täiesti mööda, sest ta on tuhat aastat vana.




Šokolaadi Pavlova vaarikatega (3-le haha, tegelikult umbes 6-le)
4 munavalget
200 g suhkrut
2 spl kakaod
1 tl palsamiädikat
40 g tumedat šokolaadi
300 ml rõõska koort
hunnik (külmutatud) vaarikaid
1. Pane ahi kuuma 180 C
2. Vahusta munavalged ja lisa lusikas haaval suhkur kuni vaht on tihe ja läikiv.
3. Lisa kakao, balsamico ja purustatud šokolaad ja õrnalt keera need vahu sisse. Ei ole hea metsikult segada, vaid pigem õrnalt "voltida" nagu inglise keeles on kombeks öelda.
4. Vala/tõsta vaht küpsetuspaberile + pannile ja silu. Vt pilt 7.
5. Pane ahju ja keera kohe kuumus 150 C peale – nii tuleb krõbe koor, aga venivam vahukommi moodi sisu. Küpsetada umbes 1h kuni 1h 15 min. Besee on valmis, kui servad on katsudes kõvad/krõbedad, pealtpoolt tunned, et veidi vetrub kooriku all. Kui valmis, jäta besee ahju, veidi avatud uksega, kuni jahtub.
6. Selle besee võib varem valmis teha, võib isegi päevi seista. Kui valmis serveerima, siis lisada vahukoor ja vaarikad. Peale võib riivida veel šokolaadi.
– B, Amsterdam
Sunday, February 28, 2010
Pragudega küpsis
Mu austerlasest sõber hiljuti rääkis, kuidas ta vanaema on köögis võimatu maniakk. Ta on terve oma elu iga päev vähemalt 5 tundi süüa teinud, sest elukutselise perenaisena ei olnud tal väga muud teha. Ta toob oma salaami Ungarist, kohvi Itaaliast jne. Kui restoranis midagi head ja huvitavat maitseb, siis vanaema trügib kööki ja uurib välja, kuidas asjad käivad. Ka kõige peenemates söögikohtades.

Ebaselge, kuidas see mu šokolaadiküpsistega seotud on, aga need fotogeenilised küpsised said küll valmis ootamatu kergusega. Nad ei ole maailma kõige erilisemad ja uhkemad küpsised, aga mu šokolaadi isu ei ole kuigi nõudlik, lihtne tume kakao maitse, krõbe koor ja pehme sisu on mu jaoks superpiisav. "Originaalis" veeretatakse neid tuhksuhkrus, aga ma pidin proovima purustatud piparmündi kommidega. Sest šokolaad ilma piparmündita on nagu Zeus ilma äikeseta. (!)
Siililegi vist selge, et neid küpsiseid süüakse külma piimaga. Muidu on Zeus ilma äikese JA toogata. Mul oli täna väsitav päev.
Pragudega šokolaadiküpsised: (päris palju saab sellest kogusest, u 30? )
125 ml kakaod
250 ml valget suhkrut
65 ml õli (kasutasin oliivõli; alguses tundus kahtlane, aga töötas)
2 muna
1 tl vanilje ekstrakti
250 ml jahu
1 tl küpsetuspubrit
soola
tuhksuhkrut katmiseks
Sega kausis kakao, suhkur ja õli. Lisa ükshaaval munad. Eraldi kausis pane kokku jahu, küpsetuspulber ja noa otsaga soola; lisa see segu kakaomassile. Kata tainas ja pane paariks tunniks külma seisma.
Kuumuta ahi 180 C kraadini. Rulli tainas käte vahel väikesteks pallideks ja kata tuhksuhkruga. Tegelikult võiks tuhksuhkru asemel proovida mida iganes, mis maitseb? Kaneeli, piparmüntti, kookos jne. Kaetud pallid panna küpsetuspaberile ja ahju.
Küpsetada eelkuumutatud ahjus 10 kuni 12 minutit. 12 minutiga olid minul juba võrdlemisi kuivad, tasub 10-ga esialgu proovida. Ma isegi ei soovita küpsistel jahtuda, sest mis selle mõte on? Mida varem, seda parem!
– B, Amsterdam
Thursday, February 25, 2010
Odrajahu karask
Mul ei ole pliiti ja saan ainult ahjus sooja toitu teha, aga jube liha isu oli, sellepärast viskasin peekoni viilud peale. Karaski ise on väga lihtne ja hea kartuli või pasta asendaja.
Odrajahu-hapupiima karask:
2,5 dl hapupiima
1 muna
1 tl soola
1 tl suhkrut
2 spl õli
1 tl köömneid
3 dl odrajahu
1,5 dl nisujahu
1 tl soodat
Muna tuleb soola ja suhkruga lahti kloppida, lisada hapupiim ja õli, seejärel köömned. Teises kausis sega jahud ja sooda ning lisa siis vedelale osale. Pane võiga määritud ahjuvormi ning küpseta 200ˇC juures 20-25 min.
Küüslaugu sõpradele selline retsept:
200gr kohupiima
1,5 spl õli
1,5 dl kaerahelbeid
0,5 dl odrajahu
1/ tl soola
1!4 tl soodat
1 purustatud küüslaugu küün
Küpseta 220ˇC juures 30 min.
– M, Kuressaare
Saturday, January 23, 2010
Apelsinikommid


Sunday, January 17, 2010
Mango lassi

Thursday, January 14, 2010
Šokolaadid & kommid



